blog

Refinancování hypotéky

FND finance 29.06.2023

Refinancování hypotéky

V případě, že se rozhodnete refinancovat stávající hypotéku, je dobré s tímto procesem začít 3 až 4 měsíce před koncem fixačního období stávající hypotéky. Je také potřeba počítat s tím, že odhad nemovitosti trvá 3 týdny až 1 měsíc, tudíž zkracuje čas pro úspěšné vyřízení refinancování hypotéky.

Vyžádejte si nové podmínky od banky, poskytující vám nyní hypotéku

Vaše banka, poskytující vám stávající hypotéku, by vám měla zaslat nové podmínky hypotečního úvěru v dostatečném předstihu. Ideální je mít nové podmínky hypotéky dva či tři měsíce před koncem fixace, proto si je od ní vyžádejte včas. Tak budete mít dostatek času na případné refinancování hypotéky.

Pokud vás banka informuje o tom, že s takovým předstihem není možné novou sazbu sdělit, začněte se rozhlížet po nabídce jiných bank. Některé banky jsou schopné garantovat refinancujícím klientům úrok u hypotéky až rok dopředu, proto by neměl být problém sdělit vám ho čtvrt roku předem.

Zjistěte si, jaká je nabídka na trhu hypoték

Prověřte si nabídku na trhu hypoték a při výběru se kromě výše úrokové sazby zaměřte i na případné další  poplatky, na možnost předčasného splácení nebo nutnost sjednávat si další produkty (životní pojištění, kreditní karta, atd.).

Vyžádejte si od své banky potvrzení o zůstatku úvěru, které budete potřebovat při oslovování konkurenčních bank. 

Oslovte banky s lepší nabídkou než má vaše stávající

Obraťte se na banky, jejichž nabídka hypotéky vás oslovila, minimálně tři měsíce před koncem fixace a pořádejte je o návrh úrokové sazby. Dále se zeptejte i na případné další poplatky, na možnost předčasného splacení úvěru nebo nutnost sjednávat si s hypotékou další produkty.

Ověřte si výhodnější nabídky u vaší stávající banky

S nabídkou výhodnějších podmínek od konkurenčních bank oslovte dva měsíce před koncem fixace ještě jednou vaši stávající banku. Možná svoji původní nabídku upraví a poskytne vám výhodnější podmínky také.

Rozhodněte se, zda zůstat u stávající banky či zda budete refinancovat

Pokud vaše stávající banka nezmění podmínky hypotéky podle vašich představ a po předložení nabídek jiných bank na trhu svou původní nabídku nezmění, refinancujte hypotéku s jinou bankou. 

Zůstáváte u své stávající banky

Pokud se se svou stávající bankou dohodnete na pro vás výhodných podmínkách, oznamte jí, že refinancovat nebudete (doporučováno bývá alespoň 14 dnů před koncem fixace) a akceptujete její navržené podmínky. Současně oznamte bance, u které jste zvažovali refinancování, že úvěr nebudete čerpat. Většina bank chápe, že dokud klient nepodepíše smlouvu, není ničím vázán.

Budete refinancovat

Co nejdříve svou původní banku požádejte o vyčíslení zůstatku úvěru, vyžádejte si od ní souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě. Požádejte stávající banku o příslib k vymazání zástavního práva k nemovitosti a zrušení vinkulace pojistného plnění po uhrazení pohledávky. Také jí oznamte, že budete refinancovat úvěr u konkurence a ohlaste mimořádnou splátku, kterou uhradíte zůstatek úvěru. Ověřte si, do kdy je nezbytné tuto platbu uhradit.

Oznamte nové bance svůj zájem refinancovat u ní svůj hypoteční úvěr, vyplňte žádost o tento úvěr a dodejte jí všechny potřebné dokumenty včetně odhadu nemovitosti. Podejte zástavní smlouvu do katastru nemovitostí a potvrďte vinkulaci pojištění nemovitosti od pojišťovny.

Co nejdříve podepište smlouvu o hypotečním úvěru s novou bankou a rovnou požádejte o čerpání úvěru tak, abyste mohli uhradit mimořádnou splátku u původní banky, a tím splatit stávající hypotéku.

Co budete potřebovat k refinancování u nové banky

Banky se ve svých požadavcích na potřebné dokumenty liší, takže ne každá banka bude pro refinancování vaší hypotéky chtít všechny níže uvedené uvedené dokumenty a potvrzení:

 • dva doklady totožnosti,
 • původní smlouvu o hypotečním úvěru,
 • příslušnou zástavní smlouvu,
 • nabývací titul k nemovitosti, která slouží jako zástava a snímek katastrální mapy,
 • potvrzení o příjmu nebo posledních několik výpisů z úvěrového účtu v jiné bance,
 • výpis z katastru nemovitostí.
 • potvrzení s vyčíslením aktuální dlužné jistiny a příslušenství k úvěru,
 • číslo účtu, kam by nová banka měla prostředky zaslat,
 • datum předčasné splátky původního úvěru,
 • souhlas původní banky s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě – dočasně,
 • příslib o vymazání zástavního práva k nemovitosti a zrušení vinkulace pojistného plnění po uhrazení pohledávky a vyčíslení zůstatku úvěru,
 • fotografie současného stavu nemovitosti (interiér a exteriér),
 • původní nebo nový odhad nemovitosti.

Co zkontrolovat po doplacení hypotečního úvěru stávající bance

Zkontrolujte si, že původní banka podala návrh na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí, což by měla udělat do 30 dnů po doplacení hypotečního úvěru. V případě, že banka zmocní vás, podejte sami návrh na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí.

Na závěr bychom rádi dodali, že všechny tyto kroky za vás rádi vyřešíme ve FND Finance. Vy se tak nemusíte s ničím stresovat. Navíc od nás dostanete malý dárek.

Zdroj: kurzy.cz

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
NEZÁVISLOST

NEZÁVISLOST

Neplatí nás žádný banka. Hledáme nejvýhodnější řešení.


A vy vyděláte

KOMPLEXNOST

KOMPLEXNOST

Vše na jednom místě - od hypoték a úvěrů po pojistky.


Pro vaše pohodlí

VÝHODNOST

VÝHODNOST

Ať se dohodneme nebo ne, za naše služby nic neplatíte.


A to se vyplatí

RYCHLOST

RYCHLOST

Neobíhejte banky pro nejlepší nabídku. To za vás uděláme my.


Pro nejlepší podmínky

KOMPETENTNOST

KOMPETENTNOST

Starají se o vás zkušení důvěrníci, na které se můžete spolehnout.


Pro klid v duši