Hypotéka dopředu: Proč ji využít právě teď?

Hypotéka dopředu: Proč ji využít právě teď?

Proč je právě teď nejvhodnější čas na to si vzít hypotéku dopředu?

Hypotéka dopředu zjednodušeně řečeno znamená, že vám banka hypoteční úvěr schválí za současnou úrokovou sazbu, která se momentálně pohybuje kolem 4 - 4,5 %, a vy získáte až tři roky na výběr nemovitosti.

U této varianty hypotečního úvěru není nutná zástava nemovitosti a na prohlídce vyhlédnuté nemovitosti máte tzv. „peníze v kapse“, a tím získáte větší šanci na koupi vysněné nemovitosti oproti ostatním zájemcům.

Proč ji využít právě teď?

Nehledě na již zmíněné výhody tohoto typu úvěru se letos na jaře předpokládá nárůst úrokových sazeb o 1 - 2 % oproti současným sazbám.

Je nutné také zmínit, že již od dubna se očekává zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. První podmínkou bude, že banky budou poskytovat hypoteční úvěry s maximálním LTV 80 %. To znamená, že z kupní ceny nemovitosti klient bude muset mít vždy minimálně 20 % vlastních zdrojů.

Další podmínkou pravděpodobně bude, že ČNB bude vyžadovat parametr DSTI - maximálně 45 %. To znamená, že z klientovy čisté výplaty je 45 % určeno na splátky všech úvěrů, tzn. musí mu zůstat minimálně 55 % z čistého platu po uhrazení všech splátek úvěrů.

Tímto článkem bychom vás rádi přiměli k tomu se alespoň na chvíli zastavit a vážně popřemýšlet o tom, zda chcete využít hypotéky dopředu nyní nebo čekat na zpřísnění podmínek.

Autor: FND Finance