Státní dluhopisy – jak si nás stát váží

Státní dluhopisy – jak si nás stát váží

Jak si nás stát váží … počtení o státních dluhopisech … půjčte státu peníze, on vám to určitě vrátí i s úroky. Vrátí, to ano, ale bez úroků. „Nové“ státní dluhopisy slibují průměrné zhodnocení 2,07 % p.a. To je teda zhodnocení 🙄. Navíc je nutné toto zhodnocení zdanit, takže skutečný výnos se bude pohybovat někde kolem 1,8 % ročně – skoro by se to dalo považovat za lepší spořící účet. A to raději nebudu zdůrazňovat, že máte peníze blokované na 6 let.

Je ale potřeba zamyslet se nad inflací (růst cen v ekonomice), která činí v průměru více než 2,2 procenta a Rusnokovo komando z ČNB do budoucna očekává stejný vývoj. Pokud si dá pak chytrý občan dvě a dvě dohromady, tak zjistí, že vlastně na této investici nevydělá ani korunu, naopak prodělá. Jednoduše řečeno – předpokládaný výnos nepokryje ani očekávaný růst cen a tisícovka vložená na počátku investice se investorovi ani nevrátí celá.

Vyjádřeno matematicky, pro lepší počítání bude investice 100.000 Kč. Při výše uvedeném průměrném zhodnocení bude čistý zisk za 6 let 10.800 Kč, naopak znehodnocení díky inflaci 13.200 Kč. Kolik budu mít reálně za 6 let? Bude to přesně 97.600 Kč. No a to se vyplatí.

Co dodat? Je to určeno pro konzervy, to ano, ale i konzerva chce minimálně své peníze zpět nebo vydělat aspoň něco. Napište nám, najdeme Vám rozhodně zajímavější investici, která skutečně vydělává.