Kam si jít pro hypotéku při výstavbě domu?

Kam si jít pro hypotéku při výstavbě domu?

Pokud se chystáte stavět rodinný domek a budete řešit hypoteční úvěr, je toto čtení, které Vám ušetří tisíce korun a spoustu času. Není totiž banka jako banka. A úroková sazba nehraje v tomto případě žádnou roli. Výstavba není totiž o tom podepsat hypotéku a šmitec. To hlavní se děje teprve po podpisu úvěrové smlouvy.

 

Co je to zásadní?

 

Velmi zásadní roli totiž hrají Vaše volné prostředky a cena pozemku. A také metodika banky. To, že Vám banka běžně půjčí 80 % z hodnoty nemovitosti, to už dnes dobře víte. Jak to ale funguje při výstavbě?

 

Dva stejní klienti, jiné náklady a časová náročnost

 

Uvedeme jednoduchý příklad, kdy chtějí klienti stavět na pozemku, který částečně koupili pomocí hypotéky. V obou případech je stejná cena domu a stejná cena pozemku. Jak je tedy možné, že pan Petr postavil dům o půl roku dříve a za čerpání zaplatil o 13.000 Kč méně než pan Aleš?

 

Cena budoucí a cena pozemku

 

Banka říká, že Vám půjčí 80 % z hodnoty domu. Tedy z té budoucí, který stanoví odhadce na základě současné ceny pozemku a projektové dokumentace. Jenže ona Vám ty peníze nepůjčí najednou. Chce mít kontrolu, že dochází k proinvestování podle projektové dokumentace a zajistí si tak, že peníze neutratíte třeba za vzducholoď. Navíc je to pojistka pro Vás, že Vám stavební firma dům dostaví.

 

Průběžné čerpání a jeho kontrola

 

To je oč tu běží. Každá banka má jinou metodiku a jiná procenta, která Vám dovolí čerpat z tzv. volné hodnoty. A v tomto případě je na začátku volná hodnota cena pozemku, popř. později cena pozemku a stavby. Výpočet je mnohem složitější a v jednoduchosti se to dá takto vyjádřit. Takže v jedné bance Vám v průběhu výstavby půjčí 150 % z volné hodnoty a v jiné jen 90 %. V praxi to znamená to, že rozdíl v čerpaných částkách může být i 300.000 Kč a více. Úplně stejnou hypotéku někde vyčerpáte na 5 krát a někde na 10 krát, jsou to tzv. tranše. 

 

Poplatky při čerpání a návštěvu odhadce

 

Právě poplatky za každé další čerpání Vám zvedají náklady na hypotéku. Je  důležité, jestli budete hypotéku čerpat pětkrát nebo desetkrát. Po každém čerpání musí přijít odhadce a potvrdit prostavěnost předchozího čerpání a novou cenu rozestavěné stavby, novou volnou hodnotu. Rovněž si banky účtují poplatek za nové čerpání hypotéky. Navíc co banka, to ceník. Jedna si za každý takový další krok naúčtuje 1.000 Kč, druhá i 2.200 Kč. Pan Petr tedy čerpal 6x a každé takové čerpání jej stálo 1.000 Kč, pan Aleš ale čerpal 10x a za každé zaplatil 1.900 Kč. 

 

Další velká výhoda

 

Velkou výhodou je to, že pro stavební firmu budete zajímavější klient. Bude se rychleji čerpat, tedy rychleji stavět. Stavební firmě tak můžete platit po mnohem větších částkách, což se jí bude líbit. Dokážete si představit, že byste mohli vyčerpat třeba jen 200.000 Kč? Za to se sotva něco postaví. Nemusíte tak často domlouvat odhadce, aby přišel na stavbu. Nečekáte na to, až znovu potvrdí cenu stavby. To je velká časová úspora.

 

Zvolte správně na úplném začátku

 

Ano, to je důležité ve chvíli, kdy kupujete pozemek na hypotéku. Díky novému zápisu nemovitostí není totiž možné to, abyste na pozemek měli hypotéku od jedné banky a na stavbu domu od druhé. Když vyberete ihned na začátku správnou banku, bude pro Vás výstavba snadnější, rychlejší a levnější.

 

Motá se Vám z toho hlava?

 

Tomu se ani nedá divit. Poplatky, metodika, čísla, je toho hodně. Bohužel sem nemůžeme napsat, která banka je na to nejlepší. Nejedná se o PR článek a ani nechceme někoho poškodit. Navíc je to naše know how, které si ceníme. Nicméně Vám jej předáme zadarmo. Využijte kontaktní formulář. Napište nám a pomůžeme Vám vybrat tu nejlepší hypotéku, ať bydlíte co nejrychleji a bez zbytečných poplatků. Tento první krok je na Vás, to ostatní již zajistíme my.