Daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti

Pokud se chystáte koupit nemovitost jako je dům nebo byt, připravte se na to, že budete platit. Samozřejmě zaplatíte kupní cenu jako takovou. Zaplatíte ale tzv. Daň z nabytí nemovitosti. Od roku 2016 ji totiž platí kupující.

Kdo co platí?

Od listopadu roku 2016 platí daň z nabytí nemovitosti kupující. Doba, kdy se dohodli kupující a prodávající, kdo kolik zaplatí, je už dávno pryč. Nyní je to na Vás, pokud tedy kupujete. Daň z nabytí nemovitosti činí 4 % z kupní ceny. Přitom se vychází z kupní ceny stanovené v kupní smlouvě. Pokud Vás právě napadlo, že byste uvedli do kupní smlouvy nižší kupní cenu kvůli dani, tak byste si nepomohli. Na to finanční úřad myslel a v  případě, že je kupní cena podezřele nízká, vychází z tzv. ceny srovnávací. Z této částky pak bere 75 % a výslednou hodnotu považuje za kupní cenu.

Do kdy musíte zaplatit?

Nebojte se, finanční úřad umí být i hodný. Tedy aspoň chvíli, konkrétně 3 měsíce. To je doba, která Vám běží od přepisu vlastnického práva na katastru nemovitostí. Do tohoto okamžiku musíte podat daňové přiznání. Samotnou částku, tedy zálohu k zaplacen daně si stanovíte sami, podle kupní ceny. A pokud by se tato částka finančnímu úřadu nějak nepozdávala, nemějte obavy, on Vám to dopočítá.

Daň zaplacená hypotékou

Tak na to zase myslely banky. A to v dobrém slova smyslu. Když si představíte, že u nemovitosti v hodnotě 4 mio Kč zaplatíte daň 160.000 Kč, je dosti pravděpodobné to, že Vám tato částka zamává s rozpočtem. Už jen povinných 20 % vlastních zdrojů činí bydlení méně dostupnějším. Proto dali inženýři v bankách chytré hlavy dohromady a nastavili proces, kdy je možné daň z nabytí nemovitosti profinancovat z hypotečního úvěru. A světe div se, není to žádná věda, takže s chutí do toho. Více hodnotných informací zde.

Co dodat?

Náš názor je takový, že je to zase jeden z nástrojů, jak vytáhnout peníze z lidí. Ale prostě se to zaplatit musí. Pokud byste chtěli pomoci s hypotékou nebo s výstavbou, využijte kontaktní formulář. Krásný den.