Co je to refinancování hypotéky?

Co je to refinancování hypotéky?

Pokud nevíte, co je refinancování úvěru, tak je tento článek právě pro Vás.  Dozvíte se to to vlastně znamená, co to obnáší a hlavně to, k čemu je to prospěšné.

Refinancování – znamená převedení úvěru jinam, nejlépe tam, kde budou lepší podmínky. Buď kvůli úrokové sazbě nebo kvůli jiným parametrům, třeba délce splatnosti úvěru. Důvodů může být spousta.

Kdy můžete úvěr refinancovat?

Tady už je potřeba rozlišovat jaký úvěr. Jestli se jedná o klasický spotřebitelský úvěr nebo o hypotéku. U spotřebitelských úvěrů se častěji používá tzv. konsolidace půjček než refinancování jednoho úvěru. Jednoduše spojíte více spotřebitelských úvěrů pod jeden velký. Splácíte tak jednu splátku, která mívá často lepší úrokové podmínky. Takovou konsolidaci můžete udělat téměř kdykoliv. 

U hypoték to už je různé. Záleží i na tom, kdy byla hypotéka podepsána, popř. kdy u hypotéky proběhla změna úrokové sazby, tedy refixace. Bez sankce lze hypotéku refinancovat právě k termínu změny úrokové sazby. To Vám banka nemůže účtovat žádnou sankci a vy tak beztrestně můžete stávající banku opustit a odejít jinam. 

Má vůbec smysl odcházet?

U hypoték je to nejčastěji kvůli již výše zmíněné úrokové sazbě. Aktuální vývoj můžete sledovat na webu Hypoindex. Podle toho byste mohli odhadnou, jak se budou dál vyvíjet úrokové sazby. No podle současných předpokladů půjdou sazby v roce 2019 spíše nahoru. Nemusí to být ale vždy o úrokové sazbě. Náklady na fixaci a náklady na úvěr můžou být často rozdílné. Ale o tomto tématu snad někdy jindy.

Vyznáte se v těch pojmech?

O tématu refinancování hypotéky by se dalo psát do nekonečna a věřím tomu, že už tak se Vám z toho musí motat hlava. Chce to prostě specialisty, kteří Vám v tomto poradí. No uznejte, že auto si většina z nás taky neopravuje doma před barákem a jede rovnou do servisu. Tak by to mělo být i ve financích. Svěřte se odborníkům, to bude Vaše nejlepší volba. A víte co, využijte rovnou formulář níže. Napište, co Vás trápí a my Vám odlehčíme hlavu.