blog

Vlastní bydlení nebo pronájem?

FND finance 22.02.2022

Vlastní bydlení nebo pronájem?

Jak zjistit, kdy se vám vyplatí pořídit si vlastní bydlení nebo pronájem?

Ukazatelem může být podíl ročního nájmu z prodejní ceny. Při jaké hodnotě se vám spíš vyplatí pronájem oproti hypotéce závisí na několika faktorech: výše úroků z hypotéky, inflace a zhodnocení úspor. V případě, že úrok hypotéky činí 3 %, inflace se pohybuje na 2,5 % a podaří se vám investovat s 5% úrokem, tak se bydlení v nájmu vyplatí, pokud za něj za rok zaplatíte max. 2,8 % z ceny nemovitosti.

V takovém případě si díky rozdílu mezi nájmem a splátkou hypotéky během 30 let našetříte tolik peněz, že budete mít prostředky na bydlení dalších 20 let.

Např. 75metrový byt v cihlovém domě na Praze 6, nebo v Brně-střed, stojí v průměru 9.557.100 Kč. Banky po žadatelích o hypotéku většinou požadují, aby měli vlastní prostředky ve výši 20 %, tj. 1.911.420 Kč. Výše úvěru by tak byla 7.645.680 Kč a při splatnosti 30 let a úroku 3 % vychází splátka na 32.234 Kč.

Teď si představte, že za nájem v tom samém bytě zaplatíte 19.650 Kč (bereme jen nájem bez poplatků, protože poplatky musíte platit i ve vašem vlastním bytě). Rozdíl mezi splátkou hypotéky a měsíčním nájemným činí 12.584 Kč. Pokud se rozhodnete pro bydlení v pronájmu, můžete investovat své úspory, které byste jinak dali za koupi, a k tomu každý měsíc přidat rozdíl mezi nájemným a splátkou hypotéky. Při 5% zhodnocení byste tak po prvním roce měli již 2.062.434 Kč.

Po 30 letech, kdy byste jinak doplatili hypotéku, máte naspořeno 13.216.175 Kč (v dnešních cenách je to 6.183.641 Kč, v případě 2,5% inflace). Tyto peníze vám vydrží dalších 30 let v důchodu i přesto, že z nich každý měsíc platíte zvyšující se nájem.

Autor: Petr Pilát

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
NEZÁVISLOST

NEZÁVISLOST

Neplatí nás žádný banka. Hledáme nejvýhodnější řešení.


A vy vyděláte

KOMPLEXNOST

KOMPLEXNOST

Vše na jednom místě - od hypoték a úvěrů po pojistky.


Pro vaše pohodlí

VÝHODNOST

VÝHODNOST

Ať se dohodneme nebo ne, za naše služby nic neplatíte.


A to se vyplatí

RYCHLOST

RYCHLOST

Neobíhejte banky pro nejlepší nabídku. To za vás uděláme my.


Pro nejlepší podmínky

KOMPETENTNOST

KOMPETENTNOST

Starají se o vás zkušení důvěrníci, na které se můžete spolehnout.


Pro klid v duši