blog

Realitní trh prochází výraznou proměnou

FND finance 25.07.2022

Realitní trh prochází výraznou proměnou

Prodat dům nebo byt je v dnešní době velmi obtížné, jelikož dochází k úbytku poptávek. Inzercí s neprodanými nemovitostmi se hromadí, bytů na realitních portálech zůstává až o 41% víc a domů dokonce 2x víc, než v minulém roce. 

Pětina lidí musela své nemovitosti zlevnit, aby získali vážného zájemce. 

Zvýšení úrokových sazeb u hypoték a jejich zhoršující se dostupnost, je jedním z mnoha faktorů na celkovou situaci na realitním trhu.

" V květnu 2022 byste za 80metrový byt v Ústí nad Labem zaplatili 3 057 520 Kč, loni by vás stejný byt vyšel na 2 594 720 Kč. Pokud byste měli naspořeno 20 % z celkové částky, museli byste si letos půjčit 2 450 000 Kč. Jelikož se úroková sazba v pátém měsíci letošního roku v průměru pohybovala na 5,33 %, měsíční splátka bance činí 13 651 Kč. Pokud byste se rozhodli pro hypotéku loni v květnu, spláceli byste „jen“ 7 751 Kč. Rodina z Ústí tak musí za střechu nad hlavou měsíčně zaplatit o 6 000 Kč více. To je obrovský zásah do rodinného rozpočtu." 

Data z katastru ukazují, že počty prodaných bytů a domů jsou nižší než za stejné období v roce 2021. Lze tedy předpokládat, že počet prodaných nemovitostí ještě klesne. 

Co se tedy vyplatí v tomto roce, prodat nebo pronajmout nemovitost?

S prodáním nemovitosti moc neotálejte, úrokové sazby jdou stále nahoru a řada investorů potřebuje koupit co nejdřív. Prodej nemovitosti je momentálně nejvýhodnější za posledních dvacet let. 

S plným realitním trhem se pronájem nemovitosti může jevit jako udržitelná investice. Avšak z pronájmu plyne několik povinností, investice do údržby, zvedání cen nájemníkům, náklady do bytového fondu atd. Z nájemního bytu se tak může lehce stát černá díra na peníze. 

Stále se vyplatí k prodeji nemovitosti oslovit realitního makléře, který dokáže dosáhnout nejlepší možné prodejní ceny.

Autor: FND Reality
Zdroj: www.valuo.cz

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
NEZÁVISLOST

NEZÁVISLOST

Neplatí nás žádný banka. Hledáme nejvýhodnější řešení.


A vy vyděláte

KOMPLEXNOST

KOMPLEXNOST

Vše na jednom místě - od hypoték a úvěrů po pojistky.


Pro vaše pohodlí

VÝHODNOST

VÝHODNOST

Ať se dohodneme nebo ne, za naše služby nic neplatíte.


A to se vyplatí

RYCHLOST

RYCHLOST

Neobíhejte banky pro nejlepší nabídku. To za vás uděláme my.


Pro nejlepší podmínky

KOMPETENTNOST

KOMPETENTNOST

Starají se o vás zkušení důvěrníci, na které se můžete spolehnout.


Pro klid v duši