Obchodujete s kryptoměnami? Finanční správa rozjela kontroly

Obchodujete s kryptoměnami? Finanční správa rozjela kontroly

Orgány Finanční správy zahájily kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, hlavně s Bitcoinem. 

"Sekce daňové kontroly a analytiky Generálního finančního ředitelství provedla analýzu dostupných dat u skupiny vybraných daňových subjektů realizujících obchody s kryptoměnami za zdaňovací období kalendářních roků 2019 a 2020. Při zpracování dat a informací získaných v souladu s platnou legislativou byla detekována množina daňových subjektů, která řádně nepřiznala či neodvedla daň z příjmů plynoucích z těchto transakcí. Rozdíl mezi zjištěnými příjmy a údaji tvrzenými daňovými subjekty v přiznáních k dani z příjmů fyzických či právnických osob těchto subjektů – včetně případů, v nichž daňová přiznání nebyla vůbec podána – činil souhrnně stovky milionů korun,“ píše finanční správa.

Podle mluvčí Finanční správa umožnila obchodníkům dodatečně přiznat daňovou povinnost.

„Zachyceny byly například i případy kolektivního investování fyzických osob do kryptoměn, při jejichž odprodeji byly zhodnocené peněžní prostředky vyplaceny na bankovní účet zástupce investujících osob, který je následně převedl dle smlouvy na účty jednotlivých investorů, z nichž většina nesplnila svou povinnost přiznat a zaplatit daň,“ říká Baráková v tiskové zprávě.

Kontrolovat se bude i nadále, avizuje Generální finanční ředitelství.

 

 

Autor: FND Finance
Zdroj: penize.cz