MIMOŘÁDNÁ ČÁSTEČNÁ SPLÁTKA - VYPLATÍ SE?

MIMOŘÁDNÁ ČÁSTEČNÁ SPLÁTKA - VYPLATÍ SE?

Kdy můžu provést mimořádnou splátku?
 
Zákon o spotřebitelském úvěru ( Zákon č. 257/2016 Sb., zde ... https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-257)  mluví jasně. Částečnou mimořádnou splátku můžete provést ke dni výročí platnosti úrokové sazby. Tedy zjednodušeně řečeno každý rok v období, kdy došlo k podpisu úvěrové smlouvy. A kolik? Až 25 % z původně poskytnuté výše hypotéky. Banka si v tomto případě nemůže nárokovat žádnou sankci, ušlý zisk nebo tzv. účelně vynaložené náklady. Selským rozumem lze dospět k závěru, že hypotéky se beztrestně zbavíte za 4 roky, i když si dáte fixaci sazby třeba na 15 let. Má ale mimořádná splátka smysl?
 
Vyplatí se to vůbec?
 
Většina klientů čeká, že najdou peníze na ulici, vyhrají v loterii nebo zdědí. A nebo obyčejně našetří peníze. Tou dobou se obrovsky těší na to, jak provedou částečné mimořádné splacení hypotéky. Zbaví se části dluhu, po tom touží. A to je možná špatně. Dnešní ekonomika je nastavená tak, že úroky z úvěru jsou velmi nízké, naopak existují možnosti, jak nechat zhodnotit volné peníze. A zbavovat se peněz v době, kdy nevíte, co vláda vyhlásí zítra, je celkem riziko. Navíc s prostředky až do výše 200.000 Kč lze celkem jednoduše pracovat - vždy ve prospěch hypotéky.
 
Levně nakoupit, draze prodat
 
To je logika celého systému. Ve chvíli, kdy máte hypotéku s úrokem 2 %, je lepší si volné peníze ponechat a zhodnotit. Už i obyčejné stavební spoření dokáže generovat vč. státního příspěvku v součtu 3,7 %. Najdete i akce na spořící účty, kde je zhodnocení až 1,5 %, což se téměř rovná současným nejlevnějším hypotékám. Výhodou je pak přístup k penězům kdykoliv. A když se náhodou zvedne úrok u hypotéky? Jednoduše přesunete peníze ze spořicího účtu na mimořádnou splátku hypotéky a máte hotovo. Pro ty rozumnější jsou tu pak firemní dluhopisy, které v průměru zajistí výnos 6 - 8 %. To se pak hypotéka díky zisku z těchto produktů splácí i částečně sama. Existuje ještě něco lepšího?
 
O level výše s offsetem
 
Existuje Offsetová hypotéka. Podle názvu to nedáme dohromady, takže vysvětlíme. Tuto hypotéku umí Raiffeisenbank a Moneta. Funguje celkem jednoduše. Ve chvíli, kdy máte volné prostředky, uložíte je na účet u banky, kde máte hypotéku. Banka pak počítá úrok z hypotéky pouze z rozdílu aktuálně dlužné částky u hypotéky a uložené částky. Ještě jednoduššeji? Máte hypotéku na 2.000.000 Kč a volných 200.000 Kč. Vložte tyto peníze na účet a banka vám započítá úroky z hypotéky pouze z částky 1.800.000 Kč. Rozdíl v měsíční splátce bude cca 350 Kč. Samozřejmě ve váš prospěch. Peníze máte opět kdykoliv k dispozici a volně s nimi nakládáte.
 
Myslete na budoucnost
 
Dobrá rada na závěr - myslete na budoucnost. Zbavovat se peněz, když je máte, je takový nešvar Čechů. Raději si peníze nechte tam, kde budou něco generovat a zároveň budou sloužit jako pojistka. Vždy raději budu platit o pětistovku více na hypotéce, než abych pak neměl peníze na nečekané události. Pokud se s námi chcete poradit, využijte kontakt níže. Probereme s vámi budoucí hypotéku, tu současnou, vhodnou investici i třeba obyčejný spořící účet. Máme s tím mnohaleté zkušenosti.

CHYTRÁ HYPOTEČNÍ KALKULAČKA