blog

Kdy začnete splácet hypotéku?

FND finance 07.04.2021

Kdy začnete splácet hypotéku?

Častým dotazem klientů bývá to, kdy začnou splácet hypotéku. Tedy kdy je čeká první splátka a v jaké výši. A nejčastěji je tato otázka pokládána ve chvíli, kdy řešíme s klienty hypotéku na výstavbu, rekonstrukci nebo koupi od developera. Zajímá je totiž to, jestli zvládnou platit za stávající bydlení (nejčastěji nájem nebo současná hypotéka) a zároveň platit splátky nové hypotéky. Tak jak to tedy je? Budou platit za obojí?

První celá splátka třeba až za dva roky
Odpověď je jednoduchá. Ve chvíli, kdy máte úvěr ve fázi čerpání, tedy stále ještě postupně získáváte peníze z hypotéky a platíte dodavateli stavby, platíte pouze úroky z aktuálně vyčerpané částky. Možná ještě jednodušeji řečeno - platíte pouze za to, kolik máte zrovna vyčerpáno z hypotéky. A pravidelnou měsíční smluvně stanovenou splátku v plné výši začnete splácet až ve chvíli, kdy vyčerpáte celou hypotéku nebo bance sdělíte, že už více čerpat nebudete. Třeba až za 2 roky. Je to srozumitelné? Uvedeme si příklad.

Příklad mluví za vše
Klienti mají schválenou hypotéku na výstavbu domku, celková částka k čerpání 4 mio Kč. Na čerpání a tedy výstavbu mají od banky dva roky, což je takový standard. Pravidelná měsíční splátka má činit 14.800 Kč. Právě zahájili stavbu a čerpání, protože dodavatel stavby žádá první platbu 700.000 Kč. Jsou tedy ve fázi, kdy budou platit pouze úroky z vyčerpané částky za dané období, což lze přepočítat na konkrétní dny. Pro jednoduchost bude vždy čerpané období představovat 30 dnů.

Jaké budou jejich splátky?

  • aktuálně čerpáno 700.000 Kč - první splátka úroků 1.160 Kč
  • aktuálně čerpáno 1.500.000 Kč - splátka úroků 2.500 Kč
  • aktuálně čerpáno 2.500.000 Kč - splátka úroků 4.160 Kč
  • aktuálně čerpáno 3.500.000 Kč - splátka úroků 5.830 Kč
  • dočerpáno celých 4.000.000 Kč - poslední splátka úroků 6.600 Kč
  • další měsíc následuje první splátka v plné výši 14.800 Kč

Je vidět, že ve fázi čerpání a stavby se nebudou pohybovat ani v polovině pravidelné měsíční splátky. Takže odpověď na původní otázku, zda by zvládli splácet současně nájem a hypotéku, je jasná. Zvládli, protože plnou splátku hypotéky budou hradit mnohem později než předpokládali.

Také jste si mysleli, že se hradí plná splátka hypotéky ihned? Hypotéka není složitá záležitost, ale má prostě svá specifika, které stojí za to znát. Ať zbytečně nevznikají nějaké špatné domněnky nebo předpoklady.

Potřebujete poradit s hypotékou? Nastavit ji tak, ať je hypotéka spíš výhoda než nutné zlo? Ozvěte se nám, pomůžeme vám.

CHCI PORADIT S HYPOTÉKOU

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
NEZÁVISLOST

NEZÁVISLOST

Neplatí nás žádný banka. Hledáme nejvýhodnější řešení.


A vy vyděláte

KOMPLEXNOST

KOMPLEXNOST

Vše na jednom místě - od hypoték a úvěrů po pojistky.


Pro vaše pohodlí

VÝHODNOST

VÝHODNOST

Ať se dohodneme nebo ne, za naše služby nic neplatíte.


A to se vyplatí

RYCHLOST

RYCHLOST

Neobíhejte banky pro nejlepší nabídku. To za vás uděláme my.


Pro nejlepší podmínky

KOMPETENTNOST

KOMPETENTNOST

Starají se o vás zkušení důvěrníci, na které se můžete spolehnout.


Pro klid v duši