blog

Jak ochránit volné finanční prostředky před inflací?

FND finance 12.07.2022

Jak ochránit volné finanční prostředky před inflací?

Máte v bance uložený finanční polštář a s narůstající inflací jen bezmocně sledujete, jak hodnota vašich úspor den ode dne klesá? Nemusíte se založenýma rukama čekat, až vám z těžce vydělaných peněz nezbyde skoro nic. Řešením je jejich zhodnocení formou investic.

Jak investovat a do čeho?

Pokud jste v oblasti investic úplným nováčkem, vyplatí se nejprve důkladně prostudovat vaše možnosti. Budete investovat jednorázově větší obnos, nebo pravidelně nižší částku? Rozhodnete se pro investice do akcií, fondů, dluhopisů? Pokud se v celé problematice ztrácíte, může vám pomoci zkušený investiční poradce. Probere s vámi všechny možnosti a společně zvolíte investiční plán, který bude nejvýhodnější pro vaši peněženku i náturu.

Výnosy a rizika konkrétních druhů investic

Jednou z nejznámějších forem investic je investování do akcií, a to zejména kvůli poměrně vysoké výnosnosti, která může dosahovat až desítek procent. S tím je ovšem spojená jak značná míra rizika, tak i vysoká časová náročnost, protože situace na akciovém trhu se mění každou minutou a je třeba ji bedlivě sledovat, případně platit makléře, který tuto práci udělá za vás.

Dalším oblíbeným investičním produktem jsou investice do firemních dluhopisů. I zde se v závislosti na konkrétním případě můžete dostat k výnosu kolem 10 procent. V podstatě se jedná o nezajištěnou půjčku investora konkrétní firmě. V závislosti na jejím (ne)úspěchu se potom výnos z úroků může pohybovat na široké škále procent, rizikem jsou však čísla v záporných hodnotách, která se objeví v případě, kdy se firmě nedaří, nebo dokonce zkrachuje.

Pro začátečníky, kteří chtějí svoje finance spravovat s nižším výnosem, ale bez rizik, se hodí investice do fondů. Prostřednictvím fondů můžete investovat do více produktů najednou tak, aby byly pokryté případné výkyvy a vašim investicím nehrozil propad. Výnos je vyšší než u spořicích účtů, takže ochráníte své finance před inflací, aniž byste šli do zbytečného rizika.

Oblíbenou konzervativní formou investice je investování do zlata či jiných drahých kovů. Můžete si pořídit zlatou cihličku, ale nabízí se tzv. zlaté spoření, kdy pravidelně nakupujete zlaté slitky. Investice do drahých kovů je bezpečná, jejich cenu neohrožují prudké výkyvy, jde tedy o jakýsi bezpečný přístav. Průměrný výnos se například u zlata pohybuje okolo 5 procent.

Nechte si poradit

Chcete investovat zodpovědně a bez zbytečných rizik? Nechte si poradit od odborníků. Rozumné investování vyžaduje praxi a znalost investičního trhu. Jen tak se vaše úspory mohou zhodnocovat a odolávat stále narůstající inflaci. Vytvoření investičního portfolia není jednoduchou záležitostí pro ty, kdo se v prostředí investic dlouhodobě nepohybují. Při investování na základě kusých informací vyčtených na internetu se vaše úspory mohou ztenčit během chvíle. Profesionálně sestavené investiční portfolio je naopak tím nejlepším nástrojem pro jejich zhodnocení.

Autor: FND Finance

Impnet blog V1

Nové články

benefits backgound
NEZÁVISLOST

NEZÁVISLOST

Neplatí nás žádný banka. Hledáme nejvýhodnější řešení.


A vy vyděláte

KOMPLEXNOST

KOMPLEXNOST

Vše na jednom místě - od hypoték a úvěrů po pojistky.


Pro vaše pohodlí

VÝHODNOST

VÝHODNOST

Ať se dohodneme nebo ne, za naše služby nic neplatíte.


A to se vyplatí

RYCHLOST

RYCHLOST

Neobíhejte banky pro nejlepší nabídku. To za vás uděláme my.


Pro nejlepší podmínky

KOMPETENTNOST

KOMPETENTNOST

Starají se o vás zkušení důvěrníci, na které se můžete spolehnout.


Pro klid v duši