blog

Jak na výběr pozemku pro stavbu domu

FND finance 12.10.2021

Jak na výběr pozemku pro stavbu domu

Chystáte se na stavbu domu? Ať už vlastníte pozemek nebo si jej chcete teprve koupit, to, co byste měli vědět, platí v obou případech.

U pozemků se musíte orientovat v tom, co je stavební parcela, pozemek určený k výstavbě, louka, travnatý porost, ostatní plocha apod. Dále zda má váš pozemek dostupné sítě, nebo je už dokonce zasíťovaný. Zajímejte se také o přístupovou komunikaci, lokalitu, ve které je pozemek situován a občanskou vybavenost. Důležitá je také vzdálenost od většího města, se kterou souvisí zejména pracovní příležitosti.

Nezapomeňte si ověřit, zda je pozemek určený k výstavbě. Pozemek určený k výstavbě je zařazen v územním plánu, smí se na něm stavět, ale například ještě nemá vyřešené sítě nebo přístupovou komunikaci. Na základě potvrzení z příslušného stavebního (či obecního) úřadu, že se jedná o pozemek, který je určený k zástavbě, už můžete požádat i o úvěr na koupi pozemku a odhadce banky už může stanovit jeho tržní cenu.

Díky územnímu plánu mimo jiné zjistíte velikost zastavěného území a tedy i hustotu předpokládané zástavby. Abyste pak nebyli zklamaní, že si na velkém pozemku postavíte velký dům, ale jeho maximální zastavěná plocha může být o poznání menší. Zároveň si musíte být jistí, že se na konkrétní pozemek dům vůbec vejde. Musíte vědět, jak daleko od hranice pozemku, ale i přístupové komunikace, smíte stavět, což opět ukáže územní rozhodnutí k dané lokalitě. Klient by si měl také ohlídat, do jaké výšky smí stavět, zda neexistuje omezení ve výběru typu střechy, ale třeba i její barvy. 

Pokud na hranici pozemku nejsou připravené sítě (elektřina, voda, plyn), pak se musí tyto sítě napojovat například od sousedních pozemků či od jiných sousedů, a to může značně zvýšit cenu výstavby domu.

Zdá se to až moc složité? Pro nás odborníky ani trochu! Jsme v tomto zběhlí a rádi vše vyřídíme za vás!

CHCI STAVĚT S FND STAVBY

Zdroj: www.ceskestavby.cz
Autor: FND Stavby

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
NEZÁVISLOST

NEZÁVISLOST

Neplatí nás žádný banka. Hledáme nejvýhodnější řešení.


A vy vyděláte

KOMPLEXNOST

KOMPLEXNOST

Vše na jednom místě - od hypoték a úvěrů po pojistky.


Pro vaše pohodlí

VÝHODNOST

VÝHODNOST

Ať se dohodneme nebo ne, za naše služby nic neplatíte.


A to se vyplatí

RYCHLOST

RYCHLOST

Neobíhejte banky pro nejlepší nabídku. To za vás uděláme my.


Pro nejlepší podmínky

KOMPETENTNOST

KOMPETENTNOST

Starají se o vás zkušení důvěrníci, na které se můžete spolehnout.


Pro klid v duši