blog

4. díl: 5 nejčastějších chyb při výběru hypotéky – Nejdete za odborníkem

FND finance 25.02.2021

4. díl: 5 nejčastějších chyb při výběru hypotéky – Nejdete za odborníkem

V pokračování mini série 5 nejčastějších chyb při výběru hypotéky, se Mirek Škrabal, jednatel FND Finance, zaměřuje na to, že při řešení hypotéky nejdete za odborníkem.

Včera jsem si vyvrtal sedmičku vlevo nahoře a opravil převodovku. Tak jednoduché to bylo, ušetřil jsem. Akorát, že mě teď bolí půlka „huby“ a auto nejede.

Taky to znáte, co Čech, to specialista na vše. Já si to udělám sám, líp to přece nikdo neumí. Všechno si vygooglím. Znám lidi, co si přes internet diagnostikují své zdravotní potíže.

Je pravda, že finanční poradenství u nás nemá dobrou pověst, nicméně ty časy specialistů řezníků a automechaniků jsou dávno pryč (a to se nechci nikoho dotknout). Je ovšem rozdíl být ve financích mistrem na vše nebo se specializovat na určitou oblast. Opět se nechci nikoho dotknout, ale je to tak. Je to podobné jako ve stavebnictví. Také máte různé profese, na které je potřeba sehnat odborníka. Málokdo ovšem dokáže postavit celý dům.

Ze své praxe mohu „vypíchnout“ případy, kdy si lidé řešili hypotéku sami nebo u poradce, který nemá zkušenosti s úvěry na bydlení. Ano, hypotéka vyřešená byla, měla nízkou sazbu, ale nakonec byl problém s vyčerpáním samotné hypotéky. Nejčastěji se narazí na potíže s volnou zástavní hodnotou při hypotéce na výstavbu nebo se objeví právní vady na nemovitosti. Banka samozřejmě na tyto vady upozorní a podmínkou čerpání je jejich odstranění. Bohužel, pokud někdo přesně netuší, jak takovou vadu opravit a má za to, že to bude hračka, nemusí tomu tak být. Může to být např. věcné břemeno, které omezuje nakládání s nemovitostí nebo zajištění přístupu k nemovitosti.

Uvedu ještě příklad hypotéky na výstavbu, kdy je důležité, do jaké banky půjdete. Příkladem bude výstavba domku, kdy klienti nemají dostatečnou volnou zástavní hodnotu. A ten zásadní rozdíl? Jedna banka při čerpání pouští 80 % z volné hodnoty a jedna 150 %.

Výstavba RD, cena pozemku 1.000.000 Kč. Na pozemku již vázne hypotéka ve výši 500.000 Kč, LTV 80 %. Jak to bude s prvním a dalším čerpáním? Hned první čerpání ukazuje zásadní rozdíl.

Čísla? U banky A čerpáte 80 % z volné hodnoty, ta je s ohledem na cenu pozemku a na stávající hypotéku 375.000 Kč. A 80 % z této částky je 300.000 Kč. U banky B čerpáte 150 % z volné hodnoty, tedy 562.500 Kč. To je téměř dvojnásobek!

Takže pozor na to, kdo a jestli vůbec někdo vám bude s hypotékou radit.

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
NEZÁVISLOST

NEZÁVISLOST

Neplatí nás žádný banka. Hledáme nejvýhodnější řešení.


A vy vyděláte

KOMPLEXNOST

KOMPLEXNOST

Vše na jednom místě - od hypoték a úvěrů po pojistky.


Pro vaše pohodlí

VÝHODNOST

VÝHODNOST

Ať se dohodneme nebo ne, za naše služby nic neplatíte.


A to se vyplatí

RYCHLOST

RYCHLOST

Neobíhejte banky pro nejlepší nabídku. To za vás uděláme my.


Pro nejlepší podmínky

KOMPETENTNOST

KOMPETENTNOST

Starají se o vás zkušení důvěrníci, na které se můžete spolehnout.


Pro klid v duši